Blender Ręczny lub Kielichowy – Dokonaj Właściwego Wyboru [2024]

Aby uzyskać najlepsze wyniki w kuchni, ważne jest, aby używać odpowiedniego narzędzia do określonych prac kuchennych. 

Wybór pomiędzy tradycyjnym blenderem kielichowym a blenderem ręcznym może nie być wcale taki oczywisty.

Blendery kielichowe

Chociaż zajmują trochę więcej miejsca i wymagają więcej sprzątania, blendery kielichowe są dużo mocniejsze -większość modeli ma moc powyżej 1000 W.

Pomimo że ich ostrza nie są zbyt ostre, to, co wykonuje miksowanie, przecieranie i kruszenie, to potężny silnik, dzięki któremu ostrza obracają się niesamowicie szybko, całkowicie rozdrabniając wszystko, co zostanie wrzucone do środka. 

ostrza blendera
Ostrza blendera kielichowego

Z reguły wszelkie potrawy lub płyny, które wymagają miksowania do całkowicie gładkiej, pozbawionej grudek konsystencji, najlepiej przygotowywać w blenderze kielichowym, ponieważ mocny silnik jest w stanie nawet skruszyć lód i zmiksować twardsze składniki [marchew, jarmuż, buraki] do jednolitą teksturę. 

Użyj blendera kielichowego do:

 • smoothie z mrożonych owoców i lodu
 • mrożone koktajle
 • gładkie przeciery
 • kremowe zupy
 • kremowe dipy
Truskawki w blenderze kielichowym

Jaki blender kielichowy wybrać?

Jeśli cena nie odgrywa znaczenia: Blendtec zyskał reputację jednego z najpotężniejszych i niestety najdroższych blenderów dostępnych na rynku. Monstrualny silnik [1800 W] jest w stanie zmielić dowolny zestaw składników i to do tego stopnia, że jest nawet w stanie podgrzać zimne składniki w ciągu kilku minut. Możliwościami śmiało może konkurować z robotami kuchennymi.

Bardziej przystępna cenowo opcja, ale nadal profesjonalna: Dla tych, którzy nie są do końca przygotowani na wydanie kilku tysięcy złotych na blender, świetną opcją ze średniej półki będzie Tefal Perfectmix+ BL811D38.

Pojedyncza porcja: jeśli planujesz używać blendera do przygotowywania koktajli i smoothie tylko dla Siebie to w tym segmencie Nutribullet Red 600 jest nie do pobicia.

Jeśli nie wiesz jaki blender kielichowy wybrać to sprawdź nasz ranking – kliknij tutaj

Blender ręczny

Ręczna wersja blendera będzie wymagała większego wysiłku fizycznego, ale jeśli masz ograniczoną przestrzeń kuchenną, to z pewnością jest warta rozważenia. Bez problemu można je schować nawet w szufladzie.

Świetnie sprawdzą się przy miksowaniu płynnych i miękkich składników. Nie są one jednak przystosowane do efektywnego miksowania twardszych, większych i grubszych produktów, nawet gdy używane są dodatkowe nasadki [przypominają malakser] dołączone do niektórych modeli.

Blender ręczny ostrza

Ponieważ miksowanie można przeprowadzić bezpośrednio w garnku do gotowania, to pozwala Ci to na pracę z większą ilością płynów i miękkich składników jednocześnie – ogranicza Cię tylko rozmiar posiadanych naczyń. 

Dzięki temu, że miksowanie odbywa się bezpośrednio w garnku, możesz pracować z gorącymi płynami – jest to przydatne i pozwala zaoszczędzić czas podczas przygotowywania zup.

Jeśli masz zamiar upłynniać twardsze i większe produkty, to blender kielichowy będzie lepszym rozwiązaniem.

Mimo że blendery ręczne są łatwe w użyciu, to musisz uważać, aby nie rozpryskiwać i rozlewać potraw, zwłaszcza gdy używane są gorące płyny.  Podczas pracy ostrza blendera ręcznego powinny być całkowicie zanurzone pod powierzchnię cieczy. Podniesienie ostrzy nad powierzchnię prawdopodobnie spowoduje rozpryski.

Użyj blendera ręcznego do:

 • purée dla niemowlaka
 • ubijania jajek
 • ciasta na naleśniki i placki
 • przygotowania bitej śmietany
 • wszelkiej maści dressingów, dipów, sosów
 • smoothie bez twardych składników
 • mlecznych koktajli
Banany w blenderze ręcznym

Jaki blender ręczny wybrać?

Przystępny cenowo i profesjonalny: Ubije, posieka, wymiesza, zetrze i zmiksuje i to wszystko w bardzo przystępnej cenie. Jeden z najpopularniejszych blenderów ręcznych na naszym rynku – Bosch MSM67170.

Wielofunkcyjny i na lata: Jeśli chcesz uzyskać jak największy zwrot z zainwestowanej kwoty, to Kitchenaid 5KHB2571EER powinien Cię zainteresować. Oprócz tradycyjnej głowicy blendera posiada rózgę do szybkiego ubijania jaj, 3 wymienne ostrza, osłona chroniąca naczynia teflonowe przed zarysowaniem, przystawkę do siekania i rozdrabniania żywności. Szkoda tylko, że cena jest wysoka.

Prosty i niedrogi: Jeśli szukasz niedrogiej wersji bez żadnych dodatków, to Bosch MSM6B100 P będzie świetnym rozwiązaniem. W zupełności wystarcza, aby przygotować koktajl, puree dla niemowlaka, sos do sałatki.

Blender ręczny lub kielichowy - podsumowanie

Próbując odpowiedzieć na pytanie: ręczny czy kielichowy musisz najpierw dokładnie rozważyć:

 • do czego będziesz używać blendera 
 • warunki, w których będziesz go używać

Prawdopodobnie najlepszą opcją będzie zakup każdego z nich 🙂

Facebook
Twitter
Pinterest